Hopp til hovedinnhold

Modul 1: Elevenes utbytte av uteundervisning

Målet med denne modulen er å bli kjent med hvilket utbytte elevene kan ha av uteundervisning og noen ressurser som kan bidra til å gjøre det enklere å ta elevene med ut ved å bruke skolens nærområde.

Tidsbruk

  • A – Samarbeid: 60 min
  • B – Utprøving med egne elever
  • C – Erfaringsdeling: 60 min

Støttemateriell

Gjennomføring

De to samlingene i denne modulen, A – Samarbeid og C – Erfaringsdeling, er tenkt gjennomført som en kollegial prosess i fellestida på skolen. Det må være nok tid mellom de to samlingene til å få gjennomført utprøving med elever i egen undervisning. Det er refleksjonen over egen praksis og drøfting med kolleger som ligger til grunn for ei vellykka kompetanseutvikling. Derfor er utprøving og etterarbeid en viktig del av prosessen.

Dere må velge en person som skal lede gjennomføringa av modulen. Modulleder må på forhånd gjøre klart det som trengs. Under gjennomføringa setter modulleder i gang aktivitetene, leder oppsummeringene og passer på tida.

Forberedelse for den som leder modulen

Se gjennom PowerPoint-presentasjonen som skal brukes under gjennomføringa av modulen.

Skriv ut tabellen Kjennetegn på elevers utbytte av uteundervisningen til hvert deltakerpar/gruppe.

Forbered deg på å lede aktivitetene Hvilke kjennetegn har småkrypene? og Hvordan trener astronauter etter en romferd? som skal gjennomføres i henholdsivs A – Samarbeid og C – Erfaringsdeling. Husk å gjøre klart utstyr og utskrifter som trengs til disse aktivitene.